Οριστική λύση στο πρόβλημα υδροδότησης που αντιμετωπίζουν ο οικισμός Αετοχωρίου Στεφανιάδας και το Πετρωτό Αργιθέας δίνει η Περιφέρεια Θεσσαλίας. Με εισήγηση του Περιφερειάρχη Κώστα Αγοραστού, εγκρίθηκε από το Περιφερειακό Συμβούλιο Θεσσαλίας η χρηματοδότηση δύο έργων για την ύδρευση των χωριών, συνολικού προϋπολογισμού 55.000 ευρώ, από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων της Περιφέρειας Θεσσαλίας.
«Σε συνεργασία με τον Δήμαρχο Αργιθέας Ανδρέα Στεργίου ικανοποιούμε ένα δίκαιο αίτημα των ανθρώπων και λύνουμε οριστικά το πρόβλημα ύδρευσης σε Αετοχώρι και Πετρωτό, διασφαλίζοντας επαρκές και ποιοτικό πόσιμο νερό» δηλώνει ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός.
«Είμαστε ένα με την κοινωνία και τις ανάγκες της και το αποδεικνύουμε στην πράξη, φτάνοντας με τα έργα μας στα πιο απομακρυσμένα χωριά της Θεσσαλίας» προσθέτει ο Περιφερειάρχης.
ΔΙΑΥΓΕΙΑ
- «ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ & ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΦΑΚΕΛΩΝ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ
- Αποκατάσταση οδού Χάρις (Κρανιά) – Βασιλάδεσ – Χαλκιοπουλο Τ.Κ. Πετρίλου στη θέση ρέμα “Λεύκας”
- ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΖΗΜΙΩΝ ΛΟΓΩ ΙΑΝΟΥ ΣΤΗΝ Τ.Κ. ΠΕΤΡΙΛΟΥ
- ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΕΝΙΑΙΑ ΑΡΧΗ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ 0,07% ΧΕΠ: Α/306
- ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΦΟΡΟΣ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ 3% ΧΕΠ: Α/306